Motions-OL 99-04-27

" Tävlingsledningen" - Svante Ståhl, Per-Arne Björnander och Göte Eriksson - hade nöjet att hälsa precis 100 orienterare välkomna till en sprintorientering i bästa tänkbara väder. Mest bråttom på på resp bana hade Elias Haglund på bana 1 med 12 kontroller. Tid: 19.30. På bana 2 med 20 kontroller hade Christer Nälemark 24.30 och bana 3 med hela 27 kontroller avverkade Oskar Sibeck i X 2000 fart på 30.30.

Nästa Motions-OL 99-05-04
Banläggare: Lars Christensen
Plats: Knutsbol

Välkomna!

Bana 1

1

Elias Haglund OK Djerf

19.30

2

Eje Karlsson NBA 13

20.35

3

Tarmo Vehkamäki

23.50

4

Erik Brattström RUP 1

25.45

5

Martin Andersson OK Djerf

26.25

6

Lennart Johansson

28.40

7

Kajsa Svensson

29.50

7

Peter Gustavsson

29.50

9

Henry Jansson

32.05

10

Olle Wedin

32.25

11

Albin Larslin

34.40

12

Marianne Andersson OK Djerf

35.10

13

Marianne Gustafsson NP/Nordic Synthesis

37.10

14

Birgitta Pernefalk FFV Badstug.

38.45

15

Klara Larslin

41.30

16

Börje Öhrman GMC

43.00

17

Sven Karlsson

45.30

18

Fred Milde

45.45

19

Alvar Vate

56.45

20

Ingrid Wedin

70.20

20

Kajsa Nyqvist

70.20

Bana 2

1

Christer Nälemark

24.30

2

Anders Brandt RUS 3

26.45

2

Bengt Holm Skanska

26.45

4

Christer Karlsson

27.00

5

Sören Carlsson

27.10

6

Bo Gustafsson BG Chemicals

27 40

7

Emma Dahlskog OK Djerf

27.45

8

Sven-Erik Hultman Moelven

28.30

9

Sven Dahlskog KOMIK

28.35

10

Christian Bergman OK Djerf

29.05

11

Mats Nilsson AB

29.30

12

P-A Peterson

29.35

13

Arne Östlund Team Robin

29.38

14

Susanne Johansson OK Djerf

29.45

15

Sven-Åke Jern OK Bjur

30.40

15

Magnus Tollin Chematur

30.40

17

Ulf Nordzell Nordic Synthesis

31.10

18

Per-Olof Pernefalk

32.00

19

Tomas Söderquist Preem

32.35

20

Roland Kvist

33.20

21

AnnSofi Welander

33.40

22

Tord Karlsson GMS

34.15

23

Anders Björklund

34.25

24

Lennart Nordström

36.55

25

Jan-Erik Persson

37.40

26

Kurt Lindh GEA

38.00

27

Susann Kärkkäinen

38.45

27

Mikael Detter

38.45

29

Christer Paju OK Djerf

39.50

30

Sven-Erik Utter Bjelkes

40.20

31

Anna Nordström

41.20

32

Berndt Eriksson

42.10

22

Magnus Josefsson

42.45

24

Kajsa Persson

42.50

25

Bo Strinnholm

43.00

26

Lars Nilsson Forskarna

45.25

37

Margareta von Sivers Chematur

46.20

37

Karl-Erik Eriksson

46.20

39

Kenneth Ericsson

46.30

40

Kjell Eriksson GU

47.05

41

Tore Olsson

47.50

42

Åsa Pettersson

49.30

43

Lennart Brattström Haren

53.10

44

Ann- Marie Dahlskog RUE 5

56.35

45

Kurt Engström

57.05

46

Enar Samuelsson Bråten

62.30

47

Ragnar Peterson OK Djerf

73.00

Bana 3

1

Oskar Sibeck X 2000

30.30

2

Bengt Gruvberger OK Djerf

32.35

3

Magnus Christensen

33.45

4

Mats Welander

34.05

5

Mikael Christensen

34.45

6

Lennart Sibeck CMK-M

34.50

7

Mats Folker

34.55

8

Jan-Olof Bäck

35.00

9

Mats Haglund OK Djerf

35.05

10

Samuel Haglund OK Djerf

35.45

11

Lars Christensen

36.00

12

Lennart Henriksson OK Djerf

36.40

13

Ulf Eriksson DOK

38.30

14

Walter Keller RUS 3

38.45

15

Hans Pettersson FAÅ/XU 3 - H 3

39.40

16

Håkan Johansson RUS 3

39.50

17

Sven-Erik Brodin

40.45

18

L-E Larsson GU 2

41.20

19

Bernth Eriksson Moelven

41.50

20

Kjell Eriksson Edmund

42.00

21

Peter Persson

42.50

22

Kjell Carlström

43.25

23

Gunnar Östlund

45.25

24

Anders Brattström Bråtens IK

45.55

25

Leif Ericsson NPK

46.10

26

Martin Birgersson Bråtens IK

47.10

27

Sara Dahlskog OK Djerf

47.50

27

Jessica Mogren Hällefors OK

47.50

29

Annika Karlsson OK Djerf

48.10

30

Ingemar Haglund

48.25

31

Håkan Kjellberg

63.10

32

Folke Andersson Victor Runners

95.25


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2010-04-21