Motions-OL 99-05-25

Karta: Sibbofors/Utterbäck (Gunnar's "specialkarta")
Banläggare Gunnar Nyman

Korta banan: 2 600 m

1

Sven Eriksson RU 53

33,38

2

Börje Engholm

36,10

3

Torsten Jernberg Valåsens IK

38,10

4

Klara Ljungberg

38,30

5

Marianne Gustavsson Nordic Synth.

39,30

6

Olle Wedin

40,20

7

Fred Milde

43,45

8

Tarmo Vehkamäki

48,10

9

Pirjo Lepistö

50,40

10

Karl Erik Eriksson Peisionärerna

50,43

11

Ragnar Pettersson

51,13

12

Fredrik Zetterberg Eriksson OK Djerf

51,20

13

Linus Henrysson

52,30

14

Lennart Johansson DOK

63,20

15

Alvar Wate

73,30

16

Sven Ohlin

82,30

17

Victor Lundmark Gose Sportklubb

98,00

18

Per Arne Björnander

110,40

19

I Wedin K Nyqvist OK Djerf

118,20

 

Helena Lepistö

Utgått

 

Johanna Lepistö

Utgått

 

Åsa Pettersson

Utgått

Mellan banan: 4 500 m

1

Sören Carlsson NP-2

48,39

2

Sven Erik Hultman Moelven

49,45

3

Pernilla Åhsberg Åsbergsviken

50,45

3

Roland Qvist Kämparna

53,00

4

Bernt Eriksson Moelven

53,08

5

Mats Folker OK Djerf

53,47

6

Börje Myller Kämparna I 2 IF

54,00

7

Bo Gustavsson BC Chemicals

54,40

8

Ulf Andersson DOK

56,00

9

Jessica Mogren HOK

57,45

10

Ulf Nordzell Noric Synthesis

58,15

11

Mats Nilsson AB

59,30

12

Sara Dahlskog OK Djerf

59,45

13

Robert Säker DDR

59,45

14

Christer Närlemark OK Djerf

60,10

15

Håkan Åhsberg Åsbergsviken

61,00

16

Jan Erik Persson DOK

62,38

17

Christer Bergman OK Djerf

65,28

18

Sven Dahlskog KOMIK

66.15

19

P-A Pettersson

69,50

20

Hans-Erik Nilsson GS

71,45

21

Berndt Eriksson

73,15

22

Magnus Tollin Chematur

73,35

23

Nils Erik Andersson Chematur

73,37

24

Emma Dhlskog OK Djerf

74,43

25

Kjell Carlström

77,15

26

Claes Lindgreen Nordic Synthesis

84,50

27

Lennart Nordström

85,00

27

Kurt Engström Team Trim

86,35

28

Arne Östlund Team Robin

87,00

29

Lennart Brattström Team Haren

96,45

30

Arne Bentsson Team Leta LÄNGE

99,00

31

Tore Olsson OK Djerf

102,30

 

Lars Nilsson Forskarna

Utgått

 

Bo Strindholm SKA

Utgått

Långa banan: 6 100 m

1

Magnus Hedlund Granbergsdals IF

54,15

2

Ingemar Ziljat Team Gå Rätt

55,25

3

Jimmy Westher ATT

55,40

4

Jan-Olof Bäck HFLG

56,10

5

Lennart Henriksson HFLG

57,23

6

Mats Welander Team Stor Bom

57,30

7

Walter Keller RUS 3

59,01

8

Håkan Johansson RUS J

59,48

9

Jörgen Tolf

63,25

10

Oskar Sibeck X2000

64,05

11

Magnus Cristensen

64,30

12

Per Johan Lindberg Nordic

66,00

13

Lars Christensen Team Gå Fel

66,01

14

Bengt Gruvberger OK Djerf

67,15

15

Magnus Josefsson

68,25

16

Ulf Eriksson DOK

68,30

17

Stig Nilsson RUE 4

68,50

18

Gunnar Östlund

69,40

19

Jan Olof Wiklund Team Dådran

69,52

20

Lennart Sibeck CMK-M

73,10

21

Hans Pettersson FAÅ/XM3-H3

75,10

 

Utom tävlan Reine Westher Surpussen

55,24

 

Urban Ljungberg Team Ölsboda

brutit

 

Peter Persson

brutit

 

Kjell Eriksson Edmund

brutit


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2010-04-21