Motions-OL 99-06-15

Tävlingen avgjordes i Storängsskogen i strålande solsken.
87 löpare deltog.
Banläggare var Börje Öhrman och Mats Haglund.
Bisittare Christer Karlkvist.

Korta banan 2,4 km

1

Mats Nilsson

 

25.00

 

2

J-O Wiklund

Team Dådran

26.20

 

3

Elias Haglund

Djerf

27.15

 

4

Bengt Davidsson

Idrottsveteranerna

27.40

 

5

Torsten Jemberg

Valåsens IK

28.20

 

6

Ulla Gustafsson

Djerf

35.30

 

7

Erik Brattström

RUPI

41.00

 

8

Hilda Sibeck

Djerf

46.00

 

9

Emma Elofson

 

49.25

 

9

Carin Zeta

 

49.25

 

11

Marianne Gustafsson

Nordic Synthesis

50.20

 

12

Birgitta Hansson

Djerf

54.50

 

13

Fred Milde

 

56.40

 

14

Annika Kärkkäinen

 

57.45

 

14

Carin Fredriksson

 

57.45

 

16

Svea Hedström

Djerf

58.00

 

16

Gun Dahlberg

Djerf

58.00

 

18

Fredrik Svensson

Djerf

58.50

 

19

Olle Wedin

 

59.00

 

19

Ingrid Wedin

 

59.00

 

21

Fredrik Bäck

Djerf

1.01.15

 

21

Erika Bäck

Djerf

1.01.15

 

21

Karin Bäck

Djerf

1.01.15

 

24

Sven Ohlin

DOK

1.08.25

 

25

lngbritt Nordström

 

1.11 55

 

Mellan banan 3,7 km

1

Bernth Eriksson

Moelven

32.25

 

2

S-E Hultman

Moelven

36.45

 

3

Anders Elofson

 

37.25

 

4

Mats Nilsson

AB

38.00

 

5

Tord Karlsson

GMS

39.00

 

5

Kjell Carlström

 

39.55

 

7

Conny Svanberg

GMC

40.50

 

8

PE Lilja

RUM2

41.25

 

9

J-E Persson

DOK

42.25

 

10

Erik Eklund

XKI

42.40

 

11

Susanne Johansson

Djerf

43.20

 

12

Andreas Nordzell

Bråten

43.35

 

12

Ulf Nordzell

Nordic Synthesis

43.35

 

14

Lennart Mikaelsson

KOK

44.50

 

15

Roland Kvist

Djerf

46.30

 

16

Krister Kjellgren

XE 21

48.30

 

17

Rolf Steiner

KOK

48.40

 

18

Anders Thelander

Skanska

49.35

 

19

Arne Östlund

Team Robin

49.50

 

20

Bo Gustafsson

BG Chemicals

50.00

 

21

Kurt Lindh

GEA

50.35

 

22

Håkan Beijar

Astra IF

51.35

 

23

Lennart Nordström

 

51.40

 

24

Jessica Blomqvist

DOK

52.30

 

25

Arne Bengtsson

 

53.40

 

26

Lennart Brattström

 

56.10

 

27

Paul Englund

 

56.25

 

28

Karin Ingemarsson

 

59.15

 

29

Claes Lindgren

Nordic Synthesis

1.01.55

 

30

Kjell Eriksson

OU

1.02.25

 

31

Sven Eriksson

RUS 3

1.03.30

 

32

Tore Olsson

 

1.07.25

 

33

Petra Holm

 

1.10.10

 

34

Mirja Nygård

 

1.12.40

 

34

Tarmo Vehkamäki

 

1.12.40

 

36

Kajsa Persson

DOK

1.27.05

 

37

Alvar Wate

 

1.57.25

 

Långa banan 6,2 km (varvtid inom parentes)

1

Göran Svensson

Djerf

47.05

(26.30)

2

Henrik Lindblad

EMBA

50.30

(29.40)

3

Bengt Gruvberger

Djerf

55.15

(32.15)

4

Mattias Stanser

DOK

55.25

(32.00)

5

Lennart Sibeck

CMK-M

56.50

(32.15)

6

Mats Tegmyr

Assi Domän

57.35

(31.30)

6

Lars Christensen

 

57.35

(33.45)

8

Lennart Henriksson

Djerf

58.05

(34.20)

9

SE Brodin

Djerf

59.00

(33.00)

10

Magnus Christensen

 

1.00.20

(34.20)

11

Ingemar Ziljat

 

1.01.10

(36.40)

12

Stig Nilsson

RUE4

1.01.55

(38.10)

13

Mats Folker

 

1.03.15

(37.30)

14

P-J Lindberg

Nordic

1.04.20

(38.00)

15

Christer Nälemark

 

1.05.05

(38.10)

16

Gunnar Östlund

 

1.05.30

(40.00)

17

Henrik Pihl

X 2000

1.06.05

(39.50)

18

Bengt Holm

Skanska

1.07.40

(38.20)

19

Anders Haglund

 

1.08.00

(39.35)

20

Leif Ericsson

NPK

1.11.15

(44.55)

21

Ingemar Haglund

RUS-1

1.16.00

(43.30)

22

PA Peterson

 

1.21.20

(45.00)

23

Bertil Jansson

 

1.30.25

(55.15)

24

Folke Andersson

Victors Runners

1.47.00

(1.02.35)


Webmaster: bengt.gruvberger@swipnet.se
Senast ändrad: 2010-04-21